loader image

Departament Inginerie Chimică


Studii

Departamentul Inginerie Chimică gestionează programe de studii de licență și masterat din domeniul Inginerie Chimică

 Tehnologie chimică textilă - Licență
Tehnologie chimică textilă – Licență

O particularitate a specializării este reprezentată de necesitatea abordării unor domenii conexe din sfera chimiei fibrelor naturale și chimice, biochimiei, sintezei fine, protecției mediului, utilizării unor tehnici de mare randament (câmpuri electrice de înaltă frecvență, ultrasunete, plasmă), ceea ce se reflecta în curricula specializării și în conținutul disciplinelor studiate.

Tehnologia chimică a produselor din piele şi înlocuitori  - Licență
Tehnologia chimică a produselor din piele şi înlocuitori – Licență

Specializarea asigură pregătirea inginerilor la standarde europene, în vederea coordonării şi conducerii proceselor de producţie în domenii ca:
preindustrializarea pieilor şi blănurilor;
prelucrarea clasică şi neconvenţională a pieilor şi blănurilor, obţinerea înlocuitorilor de piele;
prevenirea, tratarea şi supravegherea poluării în domeniul prelucrării pieilor şi blănurilor, precum şi în domenii conexe.

Ecodesign în finisarea textilelor - Master
Ecodesign în finisarea textilelor – Master

De ce? Eco design is intended to create environmentally friendly textile technologies and products, a new trend building a lifestyle that respects the environment. Eco design in textile finishing is at the very heart of this much-needed change in the industry. New ideas and progress are born from the creation of innovative, inspiring and high-performing technologies and materials.


Cadre didactice

Prof.dr.ing. Bertea Andrei Petru

apbertea@tuiasi.ro

Prof.dr.ing. Radu Cezar Doru

dradu@tuiasi.ro

Conf.dr.ing. Bălău – Mîndru Tudorel

tbalau@tuiasi.ro

Conf.dr.ing. Bertea Anişoara

anibertea@tuiasi.ro

Conf.dr.ing. Doncean Gheorghe

doncean@tuiasi.ro

Conf.dr.ing. Maier Stelian Sergiu

smaier@tuiasi.ro

Conf.dr.ing. Popescu Vasilica

vpopescu65@tuiasi.ro

Şef lucr.dr.ing. Bălău – Mîndru Iulia

ibalau@tuiasi.ro

Şef lucr.dr.ing. Bucişcanu Ingrid

iiacomi@tuiasi.ro

Şef lucr.dr.ing. Dănilă Angela

acerempei@tuiasi.ro

Şef lucr.dr.ing. Pruneanu Melinda

melindap@tuiasi.ro

Şef lucr.dr.ing. Tărăboanță Irina

itarab@tuiasi.ro